Fototapeta – jak ją dopasować do wnętrza?

Fototapeta to nowoczesny i bardzo stylowy sposób na odmianę naszego wnętrza. Możemy zamówić każdy wzór, jaki tylko nam się wymarzy, w dowolnych wymiarach. Dzięki temu, możemy pokryć fototapetą np. całą ścianę lub postawić na jeden, wyróżniający się element. Odpowiednio dobrana fototapeta potrafi także optycznie powiększyć niewielkie przestrzenie. To również dobry sposób na podkreślenie indywidualizmu osób mieszkających w danym miejscu.

 

Fototapeta – rodzaje

W zależności od potrzeb, możemy wybrać fototapetę foliową, laminowaną lub winylową. Pierwszy z nich drukowany jest na tkaninie zrobionej z poliestru. Tapeta ta przypomina naklejkę, gdyż by ją „zamontować” wystarczy odkleić warstwę wierzchnią i po prostu przykleić. Jej zaletą jest cena – w porównaniu z pozostałymi, jest ona bardzo kusząca. Ten rodzaj fototapety stosuje się także do naklejania na drzwi, szafki itp. Nie musimy się obawiać, jeśli za jakiś czas zechcemy zmienić wystrój – fototapeta foliowa z łatwością się odkleja nie pozostawiając śladów. Fototapetę laminowaną produkuje się na podłożu z lateksu. Idealnie sprawdzi się np. w kuchni, gdyż jest bardzo wytrzymała, a tym samym odporna na szorowanie. W kuchni mamy często do czynienia z plamami po oleju – dzięki fototapecie z łatwością je zmyjemy, a także przykryjemy „stare”. Fototapeta laminowana będzie również odpowiednia pod prysznicem. Ostatnim popularnym rodzajem fototapety jest fototapeta winylowa. Jej zaletą jest to, że posiada najtrwalszy podkład. Jest nieco droższa od poprzedniczek, ale posłuży nam przez dłuższy czas. Można ją wielokrotnie myć. Należy pamiętać, że fototapeta uniemożliwia oddychanie ściany, więc nie polecamy pokrywać tym rodzajem całych powierzchni.

Dla małych pomieszczeń: fototapeta 3D

Jeśli mamy małe mieszkanie, warto je optycznie powiększyć. Do tego świetnie nadają się fototapety 3D. Dzięki złudzeniom optycznym otrzymujemy efekt trójwymiarowości, a tym samym powiększamy nasze wnętrze (źródło: lemonroom.pl). Odpowiednie dobrane cienie pozwalają na uzyskanie efektu głębi. Możemy wybrać zdjęcia abstrakcyjne lub takie, które przedstawiają architekturę, np. oddalające się kolumny czy schody.

Wybór odpowiednich wzorów

Wzory wybierajmy w zależności od pomieszczeń. W miejscach, w których najczęściej wypoczywamy, nie będą odpowiednie krzykliwe grafiki – wybierzmy raczej coś minimalistycznego. Przed zdecydowaniem się na konkretny wzór, przemyślmy układ mebli. Fototapeta powinna być uzupełnieniem i stanowić spójną całość z resztą. Nie możemy też wybrać przytłaczającego wzoru, który zdominuje całość. Kolejną rzeczą jest zastanowienie się nad efektem, jaki chcemy uzyskać – czy wybrana fototapeta ma wywoływać uśmiech na twarzy, łączyć się z meblami czy sprawić, by nasze dziecko czuło się pewniej i bezpieczniej. Fototapeta zmienia diametralnie charakter wnętrza i należy o tym pamiętać wybierając wzór. Nie musimy decydować się od razu na fototapetę na całej ścianie – możemy wybrać ozdoby na drzwi, lodówki czy szafki. Dzięki nim, nasze wnętrze zyska niepowtarzalny charakter i będzie unikatowe. Odpowiednio dobrana fototapeta sprawi, że nasze cztery kąty będą stylowe.

 

0 0 votes
Twoj ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments