Jak dbać o ogród wiosną i latem?

Aby nasz ogród zawsze prezentował się nienagannie, należy odpowiednio o niego zadbać. Szczególnie istotna jest pielęgnacja po okresie jesienno-zimowym. Co musimy zrobić?

 

Przegląd roślin

Zanim zaczniemy sadzić nowe rośliny, planować jak w tym roku pięknie będzie wyglądał nasz ogród, należy zrobić dokładne porządki. Należy usunąć z ogrodu uschnięte gałęzie, pędy. Powinniśmy także wygrabić trawniki. Dzięki temu usuniemy resztki liści, a także pobudzimy rośliny do wzrostu. Musimy przejrzeć cebule, bulwy, kłącza i wyrzucić te, które mają gnijące części bądź podejrzane plamy. Nie wyrosną z nich zdrowe rośliny, a więc nie będą dla nas przydatne. Sadzimy je w kwietniu, dlatego miesiąc wcześniej należy przygotować rozsadę. W skrzynkach ustawionych w jasnym i chłodnym miejscu siejemy astry, aksamitki, lwie paszcze. Możemy także zasiać w ogrodzie rośliny jednoroczne – maki, groszki, maciejki.

Kolejnym krokiem jest zdjęcie okryw z drzew, krzewów czy innych roślin. Możemy także przyciąć zbyt długie – lub uszkodzone – gałęzie. Wybierajmy takie, które wyglądają po prostu nieestetycznie lub wystają poza naszą działkę. Nie warto przesadzać z przycinaniem krzewów, gdyż je osłabiamy, a tym samym skracamy ich życie. Pamiętajmy, że należy to zrobić zanim rośliny zaczną wegetować. Nigdy nie przycinajmy gałęzi, na których znajdują się pąki i liście!

Odpowiednie nawożenie

By poprawić jakość gleby, należy poprawić jej użyźnienie. Dzięki temu, uzyskamy obfite owocowanie i kwitnienie. Lepiej nie wybierajmy nawozu „w ciemno”. Każdorazowy jego dobór powinien zaczynać się od zbadania gleby. Za pomocą zestawów dostępnych np. w sklepach ogrodniczych, sprawdzamy jej odczyn. Jeżeli mamy do czynienia ze zbyt kwaśną glebą, należy ją uwapnić. Nie łączymy wapna z innymi nawozami!

Naturalnym, bardzo skutecznym nawozem jest obornik. Możemy użyć świeżego obornika lub w granulacie. Dostarcza on składników odżywczych oraz zwiększa ilość próchnicy w glebie. Zawsze lepiej wybierać nawozy naturalne niż sztuczne, ale jeżeli przeszkadza nam zapach, możemy zdecydować się na te drugie.

Piękny ogród

Jak zostało wcześniej wspomniane – w marcu i kwietniu możemy rozpocząć wysiew. Jeżeli planujemy posadzenie drzewek czy zmianę wyglądu ogrodu, zróbmy to w marcu. Pamiętajmy jednak o pierwotnej funkcji naszego ogrodu – by w całości, wraz z domem, tworzył jednolitą, harmonijną całość. W trosce o jakość produktów, coraz więcej z nas decyduje się na ogródki, w których sadzimy warzywa, zioła, owoce. Jeżeli nie dysponujemy miejscem na wydzielenie takiego ogródka, warto posadzić część z nich w skrzyniach, np. na tarasie. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć produkty z pewnego źródła, ale i element wystroju.

Pamiętajmy, że żaden ogród nie będzie prezentował się dobrze, jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasz trawnik. Gdy miną mrozy, musimy usunąć z niego wszystkie śmieci, a później zadbać o jego idealny wygląd. Możemy wykorzystać do tego ekologiczne worki na śmieci, które posiadają taśmę i łatwo oraz higienicznie można je zawiązać i przenieść. Dzięki temu, nasz ogród będzie prezentował się nienagannie.

Artykuł powstał we współpracy z janniezbedny.pl

 

0 0 votes
Twoj ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments