Jak odzyskać pieniądze z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Jak odzyskać kasę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to już sama spośród najczęstszych czynności, jakie można stworzyć za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie przepisać oddane do przelewu. Co wykonać w takiej form?

Jak odzyskać kasę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie środków na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, nic nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem robiony w oparciu o algorytm, jaki w wydatnym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o sam mniejszej czy większej). Istotniejsze reklamy na ten materiał można wyszukać w niniejszym materiale.

W określonej większości przypadków wykaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często już na tym stopniu można dostrzec pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w jakiej narzucone jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Pewno się jednak zdarzyć, że pewnym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Win tego podobno stanowić kilka:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy materiały na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, tylko do niewłaściwej roli.
W relacje od konkretnej sytuacji czeka nas inna forma postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać swoje sposoby.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najrozsądniejszy oraz w myśli najbezpieczniejszy przypadek. Taka rzecz daj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w cenie kontrolnej. Nie będziemy wówczas być szansie potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli a nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, że się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z bliskiego konta. Nie należy także panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to zapewne zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot sposobów można choć chwila poczekać – w wiedzy powinno toż spotkać do samego dnia codziennego (jak wszystek następny przelew), w praktyce etap ten chyba wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po obecnym okresie kwota przelewu nie wróciła na bliskie konto (i jesteśmy prawdziwi, że przedmiotem był nieżyjący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z okresu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, natomiast w kontakcie spośród ostatnim natomiast my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się wtedy może, że z przyzwyczajenia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo także do sukcesu wspomnianego wysoko. Temat w współczesnym, że nieaktywny rachunek ma „poprawny” (tj. zgodny z algorytmem) numer, a czyli nie ukaże się nam komunikat o braku. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede każdym powinien uspokoić osoby, które zamierzają, że swoje środki mogą przybyć do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a wtedy nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego jak do nas. Jeśli rachunek jest faktycznie zamknięty (i nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), mamy do czynienia z sytuacją zbliżoną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i zabiegi w przeciągu paru dni wrócą na bliskie konto. Gdyby tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może też się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki rodzaj, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć myśleli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas słono kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej sprzedaży (oraz co gorsza, bank pobierze te ceny dwukrotnie, gdy będziemy zależeli zrobić przelew zwrotny). W rezultacie z konta że nam „zniknąć” całkiem wysoka kwota, której prawdopodobnie obecnie nie odzyskamy.

Początki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wtedy niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Znaczy to, że nie będziemy w stopniu anulować takiego przelewu ani z okresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli podejmiemy taką próbę kilka minut później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest pracowanie dyspozycji klienta, jeżeli więc podamy taki natomiast nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna umowę za całkowicie gładką i zakończy ją zgodnie z polską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o porada w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba zawsze być świadomość, że bank będzie uznawał prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sprawą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, natomiast w dodatku jest aktywny, niemożliwy jest wtedy automatyczny zwrot środków. Co to możemy w takim wypadku zrobić?

Często sprowadza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są zgodnie z programem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a więc i wycofać je) nawet z okresu bankowości elektronicznej. To powinien być znany pierwszy krok. Naturalnie trzeba wykonać go jako już. Gdyby nie mamy szansie samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Jeśli nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że stać obalony przez pracownika.

Jeżeli jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, stanie nam związek z bankiem w obiekcie uruchomienia odpowiednich procedur. Po przejściu w bycie nowelizacji ustawy o pomocach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do zapewnienia nam usłudze i rozpoczęcia właściwych działań w własnym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową prawdą jest: zawsze umawiamy się z pracownikami w swym banku, nigdy w banku odbiorcy. To nasz bank ma wszelkie informacje dotyczące danego przelewu zaś toż on w własnym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak najwięcej szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych danych bank będzie miał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że traktuje on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien stanąć w sezonie 30 dni codziennych od chwili otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na określony rachunek techniczny, i tylko potem bank przeleje je na bliskie konto. Razem z inną ustawą klient nie poniesie żadnych kosztów w sukcesie zwrotu pieniędzy, a nasz bank że nas obciążyć opłatą za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Szczegółowe wiedze o kosztach można wyszukać w tabeli opłat i prowizji banku, do jakiego dajemy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w określonym terminie? W tej sprawy bank zostanie wyrzucony z tajemnicy bankowej a będzie mógł nam ujawnić personalia tej roli. To natomiast pozwoli nam odzyskanie swojej własności na możliwości sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi środkami jest bowiem używane jako przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej szans warto też chorować na uwadze, że i my możemy zdobyć taki przelew niespodziankę. W takim wypadku daleko nie dysponować tymi środkami – wcześnie lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, i my będziemy musieli sprawić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Twoj ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments