Jak wybrać łóżko i materac?

      Brak komentarzy do Jak wybrać łóżko i materac?

Ponieważ żyjemy w ciągłym pośpiechu, nierzadko także w stresie, ważne jest, aby odpowiednio wypocząć i zregenerować siły po ciężkim dniu. Średnio jedną trzecią życia przesypiamy, więc niezwykle istotnym jest, aby nasz sen był zdrowy i pełnowartościowy. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiednio dobranego łóżka i materaca.

 

Najważniejsze wymiary

Aby łóżko było wygodne, musi mieć przede wszystkim odpowiednią szerokość. Dla osób, które śpią same, poleca się łóżka o szerokości nie mniejszej niż 90 cm, a dla par 160. W ofercie sklepów istnieją oczywiście również węższe, bowiem nie zawsze warunki mieszkaniowe pozwalają na większe łóżko. Można pokusić się także o zamówienie łóżka na wymiar, ale wiąże się to z zamówieniem odpowiedniego materaca, co znacząco zwiększa koszty. Łóżka dostępne w sprzedaży robione są pod standardowe wymiary materacy. Ważny jest również materiał, z jakiego wykonane będzie rama naszego łóżka. Najbardziej trwałe, ale także efektowne są ramy wykonane z drewna: bukowego, sosnowego czy dębowego. Nieco tańsze, ale również bardzo wytrzymałe są łóżka wykonane z dobrych płyt MDF czy HDF. Warto zastanowić się także nad rodzajem zagłówka. Jeżeli lubimy w łóżku czytać lub pracujemy z laptopem, najodpowiedniejszy będzie zagłówek tapicerowany, miękki. Jeżeli chodzi o kolorystykę czy styl, to powinien być on już indywidualnie dopasowany do wnętrza sypialni. O wiele bardziej istotną kwestią, mającą dużo większy wpływ na wygodę i zdrowie snu jest stelaż. Im więcej jest w nim listewek i im gęściej są umieszczone, tym lepiej. Stelaż łóżka dobiera się przede wszystkim do materaca.

Serce naszej sypialni, czyli materac

Łóżko nie pozostaje bez znaczenia, jednak najistotniejszym elementem mającym wpływ na jakość naszego snu są materace do łóżka. To właśnie one, odpowiednio dobrane i dopasowane, zapewnią nam zdrowy i regenerujący sen. Idealny materac powinien przede wszystkim zagwarantować dobre podparcie dla kręgosłupa. Dlatego właśnie dobieramy go do wagi i wzrostu. Cięższe osoby potrzebują twardszych materacy, natomiast lżejsze – bardziej miękkich. W przypadku par, u których występuje dużo różnica w wadze, najlepiej zdecydować się na tak szerokie łóżko, aby zmieściły się w nim dwa materace o różnej twardości. Wybierając materac, warto poradzić się eksperta oraz wypróbować kilka modeli jeszcze w sklepie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Alvare.pl specjalizującą się w produkcji materacy i artykułów sypialnianych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o