PlayStation 4 Pro czy Xbox One X

      Brak komentarzy do PlayStation 4 Pro czy Xbox One X

PlayStation 4 Pro czy Xbox One X Na rynku konsol do gier przeważającą popularność mają dwie marki – Play Station (Sony) oraz XBox (Microsoft). Obie wydały w ostatnim czasie nowe, bardzo mocne modele swoich produktów.

PlayStation 4 Pro czy Xbox One X (Scorpio)- która będzie lepsza?

Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które należy przeanalizować, zastanawiając się nad tym, która z nich będzie bardziej dopasowana do naszych preferencji. Poniżej przedstawiamy opis oraz zestawienie obu urządzeń, aby nieco je przybliżyć.

PlayStation 4 Pro czy Xbox One X 2

PlayStation 4 Pro czy Xbox One X 2

Jako pierwsza, swój produkt, wydała na rynek marka Sony. Ich najnowsza konsola nazywa się Play Station 4 Pro i bardzo szybko zyskała wielką popularność. Kilka miesięcy później firma Xbox wydała na świat swoje kolejne dziecko – Xbox One X (Scorpio). Obaj producenci reklamują swoje konsole, jako najmocniejsze na rynku, dlatego, aby znaleźć pierwsze różnice należy przyjrzeć się ich specyfikacjom. Sercem obu urządzeń stał się ośmiordzeniowy procesor AMD „Jaguar”, jednakże w modelu oferowanym przez Xbox’a wspierany jest przez pojemnościowo większą kartę pamięci RAM. W Play Station 4 Pro znajdziemy ją bowiem w wielkości 8 gigabajtów, zaś w Xbox’ie One X aż 12 gigabajtów. Xbox One Scorpio posiada także zdecydowanie lepszą technologicznie kartę graficzną AMD 6 TFLOPS. Obie konsole posiadają dysk twardy HDD o pojemności 1 terabajta, jednakże różnią się pod względem ilości złączy. Także w tej dziedzinie lepszy okazuje się Xbox, który oprócz podstawowych modułów USB, DVD oraz HDMI in posiada rozszerzony moduł Blu-Ray z technologią 4K/HDR, a także moduł HDMI out. Portem wyróżniającym Play Station 4 Pro jest Gigabit Ethernet, czyli specjalny slot pozwalający na połączenie konsoli kablem wprost do internetu lub routera. Daje to użytkownikom tej konsoli na w pełni stabilne łącze internetowe, które nie zacina się ani nie rozłącza podczas rozgrywek online.

Dzięki nieco mocniejszym podzespołom Xbox One X jest w stanie wyświetlić grafikę lepszej jakości, nawet na ekranach oferujących obraz w technologii 4K. Wszystkie gry działają na niej niezwykle płynnie (nawet 60 klatek na sekundę), ich grafika oddana jest niezwykle realistycznie oraz kontrastowo. Aby nieco podgonić konkurencję Play Station 4 Pro została wyposażona w technologię Turbo Boost, która trochę zmniejsza różnicę w oferowanym obrazie. Godnym uwagi jest fakt, że konsola Xbox One Scorpio jest kompatybilna z wieloma grami dedykowanymi na jej wcześniejsze wersje (Xbox One oraz Xbox 360). Odtworzenie ich na najnowszym modelu zapewni zwiększenie wrażeń wizualnych oraz szczegółowości obrazu o nawet szesnastokrotność!

PlayStation 4 Pro czy Xbox One X 1

PlayStation 4 Pro czy Xbox One X 1

Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniej konsoli, powinniśmy zwrócić także uwagę na gry, jakie są z nią kompatybilne. Marka Sony szczególną uwagę przykłada do tego, aby posiadać wiele najnowszych tytułów gier na wyłączność, dlatego, jeśli zależy nam na hitowych grach, których producenci mają podpisaną umowę z marką Sony, to wybór konsoli wydaje się oczywisty. Firma XBox jest bardziej tolerancyjna i nie walczy o wyłączną dystrybucję gier na ich urządzenia.

Kolejną różnicą jest dostęp do innych funkcji konsoli niż odtwarzanie gier. W konsoli Xbox One X znajdziemy sklep z szeroką ofertą aplikacji do pobrania, między innymi znane użytkownikom komputerów odtwarzacze multimedialne. Na tym modelu odtworzymy także pliki Blu-Ray w technologii UltraHD, co nie uda nam się na urządzeniu konkurencji. Model oferowany przez Microsoft ma też znacznie mocniejszą kartę dźwiękową, dzięki czemu możemy odtwarzać na nim pliki muzyczne w technologii Dolby Atmos. Obie konsole posiadają łatwy w obsłudze system operacyjny oraz dostęp do aplikacji takich jak: Ipla, VOD, Facebook czy Showmax. Konsola Play Station 4 Pro oferuje łatwiejsze sposoby na wykonywanie screenów lub streaming swoich rozgrywek, aby nieco podgonić konkurencję XBox dodał do swojej konsoli specjalną aplikację Mixer, pozwalającą na edytowanie udostępnianych przez nas plików.

Obaj producenci oferują dodatkowe usługi abonamentowe, w przypadku marki Sony (Play Station Plus) ich roczny koszt wynosi 175 złotych, pakiet firmy Microsoft (Xbox Live Gold) kosztuje swoich użytkowników 200 złotych. W ramach tego abonamentu ich użytkownicy mogą cieszyć się rozgrywkami online oraz miesięcznym dostępem do wybranych tytułów gier. W tej sprawie konsola Xbox także przeważa nad konkurencją dając swoim użytkownikom dostęp do dodatkowych bibliotek gier. Subskrybując Xbox Game Pass dostajemy dostęp do ponad 100 specjalnie wybranych gier najlepszych producentów (koszt to 30 złotych miesięcznie). Jest także możliwość wykupienia dostępu do EA Access (15 złotych miesięcznie), gdzie znajdziemy najlepsze gry Electronics Arts.

Najbardziej widoczne różnice są w kontrolerach, jakie dodają do swoich urządzeń obaj producenci. Największą wadą kontrolera dodawanego do Play Station 4 Pro jest czas jego działania. Przy pełnym naładowaniu zapewni on bowiem jedynie 4-5 godzin nieprzerwanej gry. W kontrolerach Xbox’a zamiast ładowania kablem zastosowano zwykłe baterie „paluszki”, które zapewniają nawet kilkanaście godzin grania (wybierając te najgorszej jakości). Oba kontrolery różnią się także wielkością, kolorem oraz ergonomią – korzystanie z nich jest zupełnie inne. Obaj producenci dają możliwość sparowania swoich konsoli nie tylko z telewizorem, ale także z komputerem. Wybierając sprzęt Microsoft’u, aby to zrobić musimy posiadać na komputerze system Windows 10. Sony nie narzuca tu żadnych reguł oraz ograniczeń.

0 0 votes
Twoj ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments