Touchpad, inaczej gładzik lub panel dotykowy, to niezwykle przydatne urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić tradycyjną mysz komputerową. Służy ono do sterowania kursorem na ekranie laptopa lub monitora. Gładziki najczęściej stosuje się w komputerach przenośnych, by można ich było używać w każdej chwili, bez konieczności podłączania innych wskazujących urządzeń peryferyjnych, tj. myszy komputerowej lub trackballa.
Czym jest touchpad?
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy konieczne jest szybkie skorzystanie z laptopa. Płytki dotykowe i ich funkcje mogą być specyficzne dla danego typu urządzenia. Większość touchpadów jest wyposażona w dodatkowe dwa przyciski, których funkcjonalność odpowiada tradycyjnym zadaniom przycisków myszy. Niektóre gładziki są również wyposażone w tzw. gorące miejsca, które służą do innych celów. Dzięki nim można wydać komputerowi przydatne komendy takie jak przesunięcie suwaka przewijania w górę i w dół. Rozmiary paneli dotykowych są zazwyczaj niewielkie – niezwykle rzadko przekraczają powierzchnię 50 cm2.
Historia urządzeń wskazujących
Pierwsze prototypy urządzenia mającego służyć do sterowania kursorem powstały już w 1941 r. Pierwotną wersją urządzenia wskazującego był trackball i służył do obsługi analogowego komputera obliczającego przyszłe pozycje namierzanych samolotów podczas II Wojny Światowej. Na przestrzeni lat manipulatory komputerowe zostały poddane wielu zmianom i ulepszeniom. W tym czasie powstały także inne, nowoczesne urządzenia służące do komunikacji z komputerem. Obecnie na rynku są dostępne zarówno myszy komputerowe o różnych kształtach i parametrach jak i inne ciekawe rozwiązania takie jak touchpady, slidepady, trackpady lub clickpady. Pierwszy panel dotykowy został zamontowany w komputerze firmy Apollo w 1982 r. po prawej stronie klawiatury. Z czasem touchpady zostały zauważone także przez inne firmy, a po roku 2000 stały się one dominującą formą urządzenia wskazującego w komputerach mobilnych.
Gdzie można spotkać touchpady?
Często spotykanym problemem w stosowaniu zwykłej myszy komputerowej jest brak dostępu do płaskiej powierzchni w okolicy laptopa. Wyposażenie mobilnych komputerów w panele dotykowe to wręcz konieczność. W czasach ciągłego pośpiechu oraz rosnącej potrzeby korzystania z elektronicznych urządzeń w różnych miejscach tradycyjna mysz komputerowa nie jest już tak funkcjonalna. Touchpady są stosowane w dużych laptopach, ale dzięki różnym rozmiarom można je spotkać także w mniejszych notebookach a czasami również w smartfonach. Najczęściej są zintegrowaną częścią urządzenia, ale dostępne są także bezprzewodowe modele w formie osobnego sprzętu.
Jak działają panele dotykowe?
Gładziki komputerowe to bardzo proste i wygodne w obsłudze urządzenia. Najczęściej spotykanym rodzajem touchpada są modele działające na zasadzie wykrywania pojemności elektrycznej palca. Gdy użytkownik przesuwa po nim palcem, specjalny czujnik rejestruje zmianę położenia punktu o określonej pojemności elektrycznej, co przekłada się na ruch wskaźnika na ekranie. Większość gładzików rejestruje także kliknięcia w postaci delikatnych uderzeń palcem o panel. Więcej o konstrukcji i zasadzie działania touchpadów można dowiedzieć się na stronie https://lenovozone.pl/blog/poznajmy-technologie-jak-dziala-touchpad/
Przyszłość touchpadów
Wiele firm wciąż pracuje nad udoskonaleniem paneli dotykowych. Na rynku elektronicznym co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły na zastosowanie i ulepszenie przydatnego urządzenia. Jednym z najnowszych rozwiązań jest specjalny model touchpada pozwalający na użytkowanie go nawet wtedy, gdy laptop pozostaje zamknięty. Wąski gładzik na krawędzi komputera pozwala m. in. na wyświetlenie na małym ekraniku OLED informacji takich jak poziom naładowania baterii lub ustawione wcześniej przypomnienia. Ciekawym pomysłem są także nowoczesne gładziki w postaci niewielkich wyświetlaczy dotykowych, na których można uruchomić m. in. odtwarzacz muzyki, klawiaturę numeryczną, kalendarz a także wiele innych użytecznych aplikacji. Innowacyjne pomysły i rozwiązania związanie z panelami dotykowymi z pewnością mogą w przyszłości znacząco ułatwić i umilić pracę z przenośnym komputerem.